נוב' 28

שייט – חופשה מפנקת

בקטגוריה חופשות שייט יוקרתיות

שם המאמר: שייט - חופשה מפנקת
דורג על ידי ברכה בתאריך 28.11.12
דירוג המאמר: 4.5

השייט איננו ספורט חדש – אולם מאז ומעולם היה בעיקר פונקיונאלי. רק לפני כ-60 שנה הפך התחום לענף ספורטיבי של ממש, כאשר בסוף שנות ה-70 הוא הפך לספורט פופולארי מאד, בעיקר באירופה. לארץ הוא נכנס בתחילת שנות ה-90, ולישראל יש אף הישגים אולימפיים בענף זה. הרבה בני נוער, אוהבי מים וים, הלומדים בחוגי שיט וחלקם אף פונים ללימוד מסודר יותר בבתי הספר הימיים, שהפכו לנפוצים יותר בחופי ישראל בשנים האחרונים.

YYacht by Uli Harder, on Flickr

יאכטות

יאכטה היא כלי שיט קל ומהיר והיא משמשת כלי תחבורה לאנשים חשובים – אך גם למסיבות בעבור אנשים מכל המעמדות החברתיים. אם פעם הייתה נחלתה של השמנתא והסלתא – היום כמעט כל אחד יכול להרשות לעצמו לשכור יאכטה ליום עבור מסיבה או יום כיף. בעל יאכטה נחשב מאוד בקרב אוהבי ספורט השיט. בעל יאכטה חייב ברישיון כמו בעל רכב עובר מכוניתו. מחיר היאכטות מרקיע שחקים ולא לכל חובבי השיט האפשרות לרכוש יאכטה פרטית. ייצור היאכטות בגרמניה ויש גדלים ואורכים שונים בין היאכטות המיוצרות, הכל על פי הזמנת הלקוח. גם הריהוט בתוך היאכטה מותאם על פי הזמנה. חברות בארץ רכשו מספר יאכטות לצורך סיפוק חלומם של אנשים רבים. לצורך קהל זה הוקמו חברות להשכרת יאכטות. זוגות חובבי ים, המעוניינים לציין את יום נישואיהם יום הולדת או כל אירוע אחר, בצורה שונה ולא סטנדרטית, יכולים לבחור בשיט ביאכטה מפנקת. אוהבי הרפתקאות פונים לחברה כלשהי אשר מבצעת השכרת יאכטה, ושוכרים יאכטה לשעות, יום או מספר ימים, בהתאם לצרכיהם. יש גם מרחיקי לכת ששטים עד לחוף קפריסין או יוון.

יש יאכטות בכל מיני גדלים וניתן להשכיר יאכטה לקבוצה קטנה או לקבוצות גדולות לצורך השיט. בשנים האחרונות יוצאים לשיט על גבי יאכטה קבוצות חברים או משפחות. למעיזים יותר עם יצר הרפתקני ועם רצון לראות עולם לוקחים פסק זמן מחייהם השגרתיים ויוצאים לתקופות ארוכות של שיט סביב העולם. היאכטה משמשת להם כבית צף ובו שוהים בני המשפחה בכל השיט עם עגינות בבמרינת היאכטות במדינות השונות לצורך רכישת מזון ואמצעי מחייה אחרים וכן לטייל . גם לישראל מגיעות יאכטות עם שייטים מהעולם, משפחות עם ילדים, בודדים או זוגות המשלבים את הנאת השיט עם טיולים במקומות הקדושים לדתם או באתרי העתיקות וכדומה. בעלי הממון המחזיקים ביאכטה מציעים למכירה את היאכטה שלהם ומזמינים לעצמם יאכטה חדשה. היאכטה עוגנת בקביעות ב"חנייה" במעגן היאכטות תמורת תשלום עבור החנייה ועבור שמירה. בישראל ובעולם התפתח שוק יד שנייה ליאכטות. נוסדה חברה המתווכת בין מוכרי וקוני היאכטות ולא פעם גם נמכרת יאכטה ישראלית בחוץ לארץ.

היתרון בהשכרת יאכטה על רכישתה הוא עצום. יאכטה פרטית מחייבת תשלום עבור מקום חניה במרינה, אחזקה שוטפת ודאגה למנוע תקין וכשיר לשיט, תשלומים שונים עבור רישיון וביטוח. השכרת היאכטה חוסכת את כל העלויות וטיפולים הללו. חברת השכרת יאכטות, המכבדת את עצמה ורוצה קהל לקוחות רחב, כמו חברה להשכרת רכב, תדאג שהיאכטות שלה יהיו במצב תחזוקה טוב ושניתן לצאת איתן שיט ללא כל חשש. גם את היאכטות מעבירים בדיקות לקראת החורף וזאת על מנת למנוע מהן נזקים בעת מזג אוויר גשום וסוער. כמו נהג במכונית שצריך רישיון נהיגה גם לצורך השטת יאכטה יש צורך ברישיון. לא לכולם יש רישיון סקיפר המוסמך להשיט יאכטה ויש מי שפונה לחברות להשכרת יאכטה עם סקיפר שמשיט את היאכטה לשיט התענוגות. אתרי האינטרנט והעיתונות הכתובה מפרסמים כתבות ומידע אודות יאכטות בארץ ובעולם, היכן אפשר לשכור יאכטה או לרכוש אחת ובמידת הצורך לפרסם מודעת מכירה. ניתן גם למצוא מידע על מקומות בהם מתקיימים קורסים לסקיפרים. שרות נוסף ניתן לקבל בארץ ונושאו השכרת יאכטות. ניתן להגיע ליוון בטיסה ולקבל במרינה יאכטה להפלגה בחופי יוון. את כל הסידורים להשכרת היאכטה עושים בישראל, כפי שזה נעשה לגבי השכרת מכוניות, ומקבלים את היאכטה במרינה שבה חונה היאכטה.

התגובות סגורות